Kontrola Prokuratora Generalnego i Sądu Okręgowego w Warszawie nad kontrolą operacyjną.
Kontrola operacyjna prowadzona jest niejawnie i polega na:
- kontrolowaniu treści korespondencji,
- kontrolowaniu zawartości przesyłek,
- stosowaniu środków technicznych umożliwiających uzyskiwanie w sposób niejawny informacji i dowodów oraz ich utrwalanie, a w szczególności treści rozmów telefonicznych i innych informacji przekazywanych za pomocą sieci telekomunikacyjnych.
Kontrola Prokuratora Generalnego nad niektórymi czynnościami operacyjno-rozpoznawczymi
W sprawach o przestępstwa:
- szpiegostwa, terroryzmu, naruszenia tajemnicy państwowej i innych przestępstw godzących w bezpieczeństwo państwa,
- godzących w podstawy ekonomiczne państwa, oraz ścigania ich sprawców, czynności operacyjno-rozpoznawcze zmierzające do sprawdzenia uzyskanych wcześniej wiarygodnych informacji o przestępstwie oraz wykrycia sprawców i uzyskania dowodów mogą polegać na dokonaniu w sposób niejawny nabycia lub przejęcia przedmiotów pochodzących z przestępstwa, ulegających przepadkowi albo, których wytwarzanie, posiadanie, przewożenie lub, którymi obrót są zabronione, a także przyjęciu lub wręczeniu korzyści majątkowej.
Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego może zarządzić, na czas określony, wyżej wymienione czynności, po uzyskaniu pisemnej zgody Prokuratora Generalnego, którego bieżąco informuje o przebiegu tych czynności i ich wyniku.
Kontrola rozstrzygnięć administracyjnych Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego
- ochrona informacji niejawnych
Prezes Rady Ministrów - organ odwoławczy od rozstrzygnięć Szefa ABW
Od decyzji o:
- odmowie wydania poświadczenia bezpieczeństwa,
- cofnięciu poświadczenia bezpieczeństwa lub
- umorzeniu postępowania sprawdzającego
służy osobie sprawdzanej odwołanie do Prezesa Rady Ministrów. Odwołanie nie wymaga uzasadnienia.
Od postanowienia o:
- zawieszeniu postępowania sprawdzającego,
- podjęciu zawieszonego postępowania sprawdzającego
służy osobie sprawdzanej zażalenie do Prezesa Rady Ministrów. Zażalenie nie wymaga uzasadnienia.
ABW jest obowiązana przesłać odwołanie lub zażalenie wraz z aktami postępowania sprawdzającego Prezesowi Rady Ministrów w terminie 14 dni od dnia, w którym otrzymała odwołanie lub zażalenie. Rozpatrzenie powinno nastąpić nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia otrzymania odwołania lub zażalenia.
Wydawane przez Prezesa Rady Ministrów postanowienia i decyzje podlegają kontroli sądowej. Osobie sprawdzanej przysługuje skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.
- kontrola sądowa opinii Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, wyrażanych w postępowaniu administracyjnym prowadzonym przez inne organy administracji państwowej.
Sądy administracyjne sprawują kontrolę działalności administracji publicznej, a w szczególności kontrolę postanowień wydanych przez organ administracji w postępowaniu administracyjnym.
Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego wydaje opinię w sprawach dotyczących:
- udzielenia, cofnięcia lub zmiany zezwolenia indywidualnego lub globalnego na obrót z zagranicą towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa,
- udzielenia, odmowy udzielenia, zmiany, cofnięcia lub ograniczenia zakresu koncesji na wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym,
- wydania i cofnięcia zezwolenia na wykonywanie działalności pocztowej w zakresie przyjmowania, przemieszczania i doręczania w obrocie krajowym i zagranicznym określonego rodzaju przesyłek,
- udzielenia, zmiany lub cofnięcia rezerwacji częstotliwości oraz wydania lub cofnięcie pozwolenia radiowego, a także zakazu wykonywania działalności telekomunikacyjnej lub cofnięcia zasobów.