Dla zapewnienia bezpieczeństwa każdego państwa niezbędnym jest objęcie pewnych istotnych dla jego funkcjonowania informacji ograniczeniem dostępu. W tym celu tworzy się system ochrony informacji, które nie są powszechnie jawne.
Głównym aktem prawnym, który określa zasady i organizację systemu ochrony informacji niejawnych w Polsce jest ustawa z dnia 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych, zwana dalej „ustawą”, która zastąpiła regulację o tej samej nazwie z 1999 r.
Realizacja przez ABW zadań nałożonych przez przepisy ustawy ma głównie charakter prewencyjny, wynikający z nierepresyjnej filozofii systemu ochrony informacji niejawnych, zgodnego z wypracowanymi przez lata w krajach o ugruntowanej strukturze demokratycznej standardami. Koncentracja na działaniach systemowych, opartych na zapobieganiu i minimalizowaniu zagrożeń w tym obszarze, ma na celu skuteczne zapobieganie przypadkom ujawniania informacji niejawnych podmiotom do tego nieuprawnionym, a gdy do takiego przypadku dojdzie – na precyzyjne ustalenie osób za to odpowiedzialnych i uzupełnianie systemu o wnioski wynikające z wykrytych nieprawidłowości. Dostrzegalne w przestrzeni społecznej działania ABW w zakresie ochrony informacji niejawnych są realizowane w dwóch zasadniczych obszarach: nadzorze nad systemem ochrony informacji niejawnych, który realizowany jest przez funkcjonariuszy Departamentu Ochrony Informacji Niejawnych oraz Wydziałów Ochrony Informacji Niejawnych w Delegaturach ABW i w bezpieczeństwie teleinformatycznym, które to zadania realizuje Departament Bezpieczeństwa Teleinformatycznego.
Na system ochrony informacji niejawnych składają takie zagadnienia jak:
- bezpieczeństwo osobowe,
- szkolenia,
- bezpieczeństwo przemysłowe,
- ewidencje, przechowywanie i udostępnianie akt postępowań sprawdzających,
- kancelarie tajne i środki bezpieczeństwa fizycznego,
- ochrona informacji niejawnych międzynarodowych.
Z uwagi na obszerność oraz różnorodność materii za zasadne uznano wykorzystanie i rozwinięcie formuły FAQ (ang. Frequently Asked Questions), czyli przedstawienie informacji na temat systemu ochrony informacji niejawnych za pomocą zbioru często zadawanych lub potencjalnych pytań i odpowiedzi na nie. Zastosowanie takiej formuły przedstawienia zagadnień z zakresu nadzoru nad systemem ochrony informacji niejawnych umożliwia łatwiejsze odnalezienie poszukiwanych informacji i wyjaśnień zarówno przez osoby, które są związane zawodowo z informacjami niejawnymi jak i z innych względów zainteresowane tematem. Umożliwia także stałe i łatwe aktualizowanie zasobu informacyjnego strony, co jest szczególnie istotne na początku obowiązywania ustawy, która wprowadziła wiele nowych rozwiązań i w sytuacji braku nowych aktów wykonawczych.